Františka Kořánová

žena, která umí zastavit čas.

Koranova_5.jpg (9858 bytes)Procházíme-li se letenským parkem
v Praze-Holešovicích, uslyšíme vyhrávat hudbu, která nepatří do dnešní doby. Zvuky nás přivedou ke Kolotoči. Velké písmeno v názvu je na místě. Tento kolotoč není jen tak obyčejný kolotoč.
Je jediný u nás a jediný ve světě. Kolotoč vlastní paní Kořánová, před ní její matka, a před tím její babička, která před více než sto lety kolotoč koupila.
Františka Kořánová je milá, na první pohled rezolutní a energická paní. Když jsem jí řekla, že bych si chtěla kolotoč zevnitř vyfotografovat, vlídně mně uvolnila vedle sebe místo na lavici. Sedla jsem si, zadívala jsem se se na otáčející se kolotoč.... a hudba k tomu.. Dokonalý skok do roku 1900. Paní Kořánová mně řekla, že mnoho lidí jí potvrdilo, že se zde zastavil čas.
Kolotoč dal postavit podnikatel pan Nebeský z Vinohrad k slavné události v Praze, světové výstavě, která se konala v Holešovicích před více než sto lety. Postavil jej prý jeden člověk, o kterém není nic víc známo. Musel to ale být dobrý řemeslník! Zaujme dřevěná stavba, střed otáčející se konstrukce tvoří kmen silného dubu.
Koranova_.jpg (18304 bytes)

Zvenku pod střechou kolotoč zdobí vyřezávané dřevěné ornamenty.
Ale to hlavní jsou dřevěné koně, původně potažené opravdovou koňskou kůží, která je dnes místy sedřená. Co dětí se vystřídalo na jejich hřbetech!
Koně byli řádně osedláni jistě parádním postrojem. V plném lesku to musela být nádhera! Ovšem dnes, s patinou věků je to zase jinak krásné a vzácné! Proč jinak by se dnes k paní Kořánové hrnuli kupci ze zahraničí. Chtějí koupit i vyřazeného koně, čekajícího na opravu. Chtějí koupit a odvézt celý kolotoč i s jeho majitelkou. Myslí si, že i tradice je na prodej, tak jako skoro všechno u nás. Jenže zde se zmýlili! Paní Kořánová má i dobrou vlastnost, o které už jen čteme v knihách, a která u dnešních lidí povětšině absentuje. Vlastenectví!Koranova_6.jpg (13059 bytes)

"Kolotoč nebude v Americe, ani nikde v cizině! Kolotoč patří do Prahy a do Holešovic" , rezolutně vyhlašuje paní Kořánová.
Jenže to má svůj háček! Kolotoč potřebuje opravy, které stojí mnoho peněz. Ty se nynějším provozem kolotoče nezískají.
Na penězích ztroskotává mnoho vynikajících dobrých věcí. Ne všechno, co se dnes kupuje za mnoho peněz, skutečně za ně stojí!
Nic mně nenapadá, jen písnička "Zachraňte koně"!
Pro koně na kolotoči to platí obzvlášť.

Podaří se paní Kořánové i nadále zadržet neúprosný chod času?

Hana Daňková