Náš tip na zajímavý výlet

Zajim_9_pelhrimov.jpg (11233 bytes)Tentokrát jsme navštívili jedno naše město, které je známé mimo jiné svým Muzeem rekordů a kuriozit. V jedné z bran města Pelhřimova – Jihlavské bráně – můžete po celý rok shlédnout přehlídku věcí, které doma zaručeně nemáte. Rekordy jsou zdokumentovány zápisem a fotografiemi.

 

 

 


Jihlavská brána - Muzeum rekordů a kuriozit

Kuriozní je i vstupné: od platby vstupného jsou osvobozeni majitelé kuriozních postav – obři nad 205 cm, tlouštíci s obvodem pasu přes 135 cm a dospělí trpaslíci, měřící do 135 cm.
Zajim_techn_9_1kart.jpg (8219 bytes)

Obří kartáček na zuby a lžíce

Jaké kuriozity lze v muzeu vidět?

Vše co je víc než velké, „maxipředměty“, jejichž přiměřené příbuzné třeba běžně, ba i denně, užíváme. Je to např. obří kartáček na zuby, lžíce, ponožka, kravata nebo pyžamo. Do této kategorie patří i maxišála, kterou v roce 1999 pletly ženy v ČR a dosáhly světového rekordu.
Zajim_9_2koliky.jpg (18459 bytes)Stavba z kolíčků na prádlo
Zajim_9_3kolo.jpg (22681 bytes)Dřevěný zázrak -  kolo

Zajim_9_4ozdoba.jpg (6428 bytes)
Podobné ozdoby ze slámy - ale menší - věšíme na vánoční stromek

Maxi“ jsou i pletené proutěné ozdoby, drátované kraslice a pomlázky. S nimi můžeme srovnávat i kraslice a pomlázky v běžné velikosti i velikosti „mini“. Nejmenší pomlázka je upletená z vlasů a k jejímu prohlížení potřebujeme lupu.

Zajim_9_5ponoz.jpg (6996 bytes)Velká a malá ponožka
Zajim_9_6_sala.jpg (9014 bytes)Šála století

V muzeu jsou vystavené práce různých koumáků a hračičků. Už jste viděli např. tak krásné dřevěné kolo? Oblečení z knoflíků nebo z dovedně pospojovaných spínacích špendlíků?

Jiní hračičkové umí postavit stavby ze zápalkových krabiček nebo třeba z dřevěných kolíčků na prádlo. Kolik čeho k jednotlivým výtvorům bylo zapotřebí, to už jsme zapomněli. Jestli to chcete vědět, nezbývá vám než se do Pelhřimova podívat.

Eva Pazourková