"Staré Bělidlo", místo, kam Božena Němcová zasadila děj Babičky.

Bylo nebylo

Tak nějak by mohla začínat pohádka o malé holčičce Barunce, která žila v chaloupce pod zámkem, kde spolu s rodiči, sourozenci, babičkou a spoustou přátel prožívala kouzelné dětství. 

Takto asi vypadala třída ve škole, do které Barunka chodila. 
Ta holčička se jmenovala Barbora Panklová. Později se z ní stala slavná česká spisovatelka, kterou známe pod jménem Božena Němcová.

Socha Boženy Němcové před jejím muzeem v České Skalici.

Ta pohádka však nebyla tak kouzelná, jak by se mohlo zdát. Chaloupka, kterou máme spojenou s dětstvím Barunky, byla jiná než ta, v níž její rodina skutečně žila. A život slavné spisovatelky už vůbec nebyl jednoduchý. Když se po letech vrátila do svého rodného kraje, aby zde strávila prázdniny se svými dětmi, ubytovala se v krásné a milé chaloupce nedaleko od místa, kde stávalo skutečné Staré Bělidlo. 

Včelí úly ve stráni nad chaloupkou Staré Bělidlo.

Malebnost krajiny, vlastní vzpomínky z dětství a možná i přání malé Barunky, to vše dalo vzniknout knize, která byla později přeložena do mnoha jazyků. Tato kniha nám i dnes vypráví o životě v době Barunčina dětství, o obyčejích, které dnes už neznáme a možná jim ani nerozumíme. 

Viktorčin splav

Pojďte se s námi podívat do míst, kde Božena Němcová strávila dětství a kam zasadila děj své slavné knihy Babička. A pokud jste Babičku ještě nečetli, připravte si ji třeba na dlouhé podzimní a zimní večery.

Zámek Ratibořice, místo, kde bydlela paní kněžna

Eva Pazourková