Vánoční stromek

je dnes středem vánočních oslav. Zdobení vánočního stromu, zvláště u nás, však nemá dlouhou tradici. Nejstarší doklady jsou ze 16. století, kdy vánoční strom doprovázel slavnosti živnostenských cechů. V roku 1597 ve švýcarském městě Basileji krejčovští tovaryši zdobili k vánocům stromek datlemi, ořechy, preclíky a papírovými růžemi. Z roku 1604 se zachoval písemný doklad o stromečku v soukromém domě. V 17.století se zvyk zdobení stromku ujímal v Evropě ponejvíce v zámožných rodinách v Anglii, Švýcarsku, Německu, a tento zvyk se jen pomalu šířil i k nám, do Čech. V rodinách se tento zvyk ujímal až po válce Německa s Francií v letech 1870 - 71, kdy vojáci přinesli tento zvyk do svých domovů. Obraz z roku 1806 ukazuje stromek zavěšený na trámovém stropě nad stolem.
O první vánoční jedličce v Praze se píše v r. 1812, že byla ověšena sladkostmi. Zpráva se roznesla, a zvyk zdobit stromek sladkostmi se pomalu šířil i do rodin. Stromek se označuje jako "Kristův strůmek", až v padesátých letech se označuje jako "vánoční". Vánoční strom se spojuje s dobročinnými nadílkami, později s vánočními dárky pro všechny. 
Vánoční stromek je všeobecně rozšířen až po první světové válce a to nejdříve v rodinách evangelíků, protože u katolíků symbolem Vánoc byly jesličky.