zajim_udalo_9.gif (5329 bytes)Vánoční stromek


je dnes středem vánočních oslav. Zdobení vánočního stromu, zvláště u nás, však nemá dlouhou tradici. Nejstarší doklady z Evropy  jsou ze 16. století, kdy vánoční strom doprovázel slavnosti živnostenských cechů. V roku 1597 ve švýcarském městě Basileji krejčovští tovaryši zdobili k vánoců stromek datlemi, ořechy, preclíky a papírovými růžemi.
Z roku 1604 se zachoval písemný doklad o stromečku v soukromém domě v Brémách..
V 17.století se zvyk zdobení stromku šířil v Evropě ponejvíce v zámožných rodinách v Anglii, Švýcarsku, Německu, a tento zvyk se jen pomalu dostával i k nám, do Čech.
V rodinách se tento zvyk ujímal až po válce Německa s Francií v letech 1870 - 71, kdy vojáci přinesli tento zvyk do svých domovů. Obraz z roku 1806 ukazuje stromek zavěšený na trámovém stropě nad stolem.
       O první vánoční jedličce v Praze se píše v r. 1812, že byla ověšena sladkostmi. Zpráva se roznesla a zvyk zdobit stromek sladkostmi a ovocem  se pomalu šířil i do rodin.
Stromek se označuje jako "Kristův strůmek", až v padesátých letech se označuje jako "vánoční". Vánoční strom se spojuje s dobročinnými nadílkami, později s vánočními dárky pro všechny.
Vánoční stromek je všeobecně rozšířen v tomto století po první světové válce a to nejvíce v rodinách evangelíků, protože u katolíků jsou stále symbolem Vánoc oblíbené jesličky. Nyní jesličky najdeme často pod vánočním stromkem jako dva symboly vánoc.